Profilaktyka stomatologiczna wymaga stosowania różnych zabiegów, które mają na celu zmniejszenie rozwoju próchnicy. Do jednych z takich zabiegów należy fluoryzacja zębów, którą wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na pędzlowaniu i wcieraniu w zęby roztworów, oraz żeli i lakierów zawierających w swoim składzie fluor. Można również nakładać na powierzchnię zębów specjalną piankę. Fluor jest od dawna stosowany w stomatologii, bowiem bardzo skutecznie walczy z próchnicą.

Najtańszą metodą, która od kilkunastu lat jest powszechnie stosowana pośród uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej jest użycie do mycia zębów jednorazowej szczoteczki nasączonej fluorem.

Działanie fluoru

Podczas zabiegu, fluor, który jest zawarty w preparacie uwalnia się z niego, wbudowuje się w szkliwo zęba i tym samym wzmacnia jego strukturę. Prowadzi do tego, że ząb staje się bardziej odporny na działanie kwasów płytki nazębnej. Fluor powoduje również remineralizację drobnego ubytku szkliwa. Związki fluoru hamują wzrost bakterii.

Fluoryzacja jest przeprowadzana po wcześniejszym mechanicznym oczyszczeniu zębów odpowiednią pastą i ich osuszeniu. Zabieg należy powtórzyć kilka razy. Najczęściej wykonuje się go u dzieci i młodzieży, chociaż nie jest wykluczone zastosowanie go u osób dorosłych.

Do fluoryzacji używa się preparatów, które zawierają duże stężenie fluoru. Pomimo tak dużego stężenia, preparaty te są bezpieczne dla zdrowia, gdyż posiadają właściwości szybko wiążące się i dobrze przylegają do powierzchni zęba, co sprawia, że fluor uwalnia się w małych ilościach.