Do jednych z rozwiązań jakie stosuje się w protetyce zalicza się korony. Korony protetyczne mają zastosowanie wtedy kiedy nie ma innej możliwości odbudowania korony zęba. Są one najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym elementem służącym do mocowania mostów jak również służącym do odbudowy zębów na implantach. Korony protetyczne mogą być zbudowane z różnych materiałów. Ze względu właśnie na te materiały, korony dzielą się na: jednolite i złożone.

Najlepszym materiałem na koronę jest porcelana Trochę gorszym od niej materiałem jest akryl, który szybko się ściera i przebarwia. Korony porcelanowe wykonane na metalu są bardzo trwałe i estetyczne, jednak nie są dobrą imitacją zęba. Dużo lepsze od nich są korony pełnoceramiczne, które potrafią idealnie odtworzyć tkanki przez co wyglądają jak naturalne zęby, posiadają tak samo jak zęby naturalne, zębinę i szkliwo.

Przeciwwskazania do stosowania koron.

Istnieją trzy główne przeciwwskazania, które eliminują zakładanie koron. Należą do nich:

  • niewyleczone zęby,
  • choroby przyzębia,
  • umieszczanie metalowych koron na zębach przednich.

Na zębach przednich stosuje korony pełnoceramiczne, głównie ze względów estetycznych. Takie korony nie zawierają w ogóle metalu i tym głównie różnią się od tradycyjnych koron porcelanowych. Jest to bardzo ważne z tego powodu, że metal nie pozwala na wolne przechodzenie przez koronę i wtedy taki ząb nie wygląda naturalnie. Z tego powodu korony pełnoceramiczne zamiast podbudowy metalowej posiadają podbudowę porcelanową, cyrkonową lub z tlenku glinu.

Korony porcelanowe na metalu mają zastosowanie głównie na zębach bocznych, tylnych lub wtedy kiedy chodzi o względy finansowe. Jeżeli chodzi o ich wytrzymałość to tutaj dużo zależy od ich użytkowania przez danego pacjenta. Mając koronę pacjent musi bardzo uważać na to co je. Nie wolno mu gryźć twardych produktów, jak na przykład łupiny od orzecha, czy twardych składników, które niekiedy mogą znaleźć się w wędlinie.

Nieraz korony porcelanowe należy wymienić. Podlegają one wymianie, zwłaszcza wtedy kiedy ząb znajdujący się pod koroną wymaga leczenia. Po zdjęciu korony, ząb jest leczony, a po jego wyleczeniu nakładana jest na niego nowa korona.