Zabieg lakowania zębów jest bardzo ważny w profilaktyce próchnicy. Stosuje się go przede wszystkim na zęby przedtrzonowe i trzonowe. Wskazania do wykonania zabiegu są ustalane indywidualnie przez dentystę. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i jednocześnie komfortowy dla pacjenta. W chwili obecnej stosuje się laki światłoutwardzalne, dzięki którym cały zabieg jest skrócony do niezbędnego minimum, co jest bardzo ważne w przypadku wykonywania zabiegu u dzieci. Można powiedzieć, że jest to rutynowy zabieg profilaktyczny, który pozwala zredukować próchnicę w około 90 procentach.

Dlaczego tak ważne dla kondycji zęba jest lakowanie? Lakowanie zębów ma zapobiec powstawaniu próchnicy, do której może dojść przez zanieczyszczenie bruzd resztkami pokarmowymi. Resztki pokarmu, które zalegają w bruzdach i zagłębieniach zębowych jest bardzo trudno usunąć za pomocą szczoteczki do zębów, co właśnie staje się powodem do rozwoju próchnicy. I tu właśnie z pomocą przychodzi lakowanie zębów. Zabieg przeprowadza się zarówno na zębach mlecznych, jak również na zębach stałych pod warunkiem, że są to zdrowe zęby. Aby lakowanie było jeszcze bardziej skuteczne można uzupełniać lak w momencie kiedy jego część zostanie w jakiś sposób utracona.

Aby zabieg był skuteczny musi być przeprowadzony stosunkowo wcześnie kiedy bruzdy nie są jeszcze zdemineralizowane i objęte próchnicą.

Niekiedy lakowanie zębów przeprowadza się jako tzw. poszerzone lakowanie bruzd, które polega na poszerzeniu bruzd. Bruzdy są poszerzane cienkim wiertłem szczelinowym. Poszerzenie wykonuje się jeszcze przed zaaplikowaniem laku szczelinowego. Stosuje się je wtedy kiedy próchnica zdążyła już zaatakować bruzdy, ale jest jeszcze w początkowym stadium.