Zdrowy i piękny uśmiech to marzenie wielu osób. Każdy chciałby mieć taki uśmiech, choć nie każdemu jest on dany. Pacjent musi sobie uświadomić, że tak naprawdę w większości zależy on głównie od niego samego. Należy pamiętać, że o zęby trzeba dbać. Przestrzeganie codziennej higieny jamy ustnej i zębów chroni przed wieloma kłopotami Przyczyną niezdrowego uśmiechu jest próchnica, inaczej choroba tkanek twardych zęba. Główną przyczyną jej powstania jest płytka nazębna, która powstaje po każdym posiłku. W jej skład wchodzą resztki pokarmu i bakterie. Bakterie przekształcają zawarte w pożywieniu cukry na kwasy pozbawiając szkliwo wapnia i fosforu, co prowadzi do uszkodzenia szkliwa.

Próchnica

Próchnicę należy leczyć, w przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na utratę zębów. Leczeniem próchnicy zajmuje się stomatologia zachowawcza. Przeważnie wyleczenie jednego chorego zęba równa się jedna wizyta w gabinecie. Celem leczenia próchnicy jest:

  • zahamowanie jej rozwoju,
  • zapobieganie jej nawrotom,
  • odbudowa zniszczonych tkanek zęba,
  • zachowanie zdrowej i żywej miazgi.

Podstawowe leczenie próchnicy polega między innymi na wypełnieniu ubytków zębowych. W początkowym stadium kiedy próchnica nie jest jeszcze bardzo zaawansowana leczenie jest krótsze i łatwiejsze. Kiedy próchnica dotyka jedynie szkliwa, (tzw. plamka próchnicowa) to wtedy w leczeniu wykorzystuje się metody bezinwazyjne. Mają one na celu odwrócenie procesów demineralizacji szkliwa. Natomiast przy większych ubytkach takie metody już nie wystarczają i wtedy koniecznością jest usunięcie zmian w zębie i wypełnienie brakującej części tzw. plombą. Przeważnie wypełnienia wykonane są z kompozytów światłoutwardzalnych.

Rodzaje wypełnień

Jeszcze do niedawna najczęściej stosowanym rodzajem wypełnienia były amalgamaty. Obecnie coraz częściej używane są kompozyty. Popularne stają się też wypełnienia ceramiczne. Natomiast do wypełnienia małych ubytków wykorzystuje się cement glasjonomerowy.

Amalgamaty jeszcze niedawno były dość często stosowane, ale w tej chwili ze względu na obecność w nich rtęci często są zastępowane kompozytami Nie zaleca się ich stosowania u dzieci, kobiet w ciąży oraz ludzi, którzy chorują na nerki.

Kompozyty najczęściej służą do wypełnień przednich zębów, ale bardziej nowoczesne kompozyty sprawdzają się równie dobrze w zębach bocznych. Od amalgamatów są bardziej estetyczne, ale mniej trwałe.

Do niewielkich ubytków najlepszy jest cement glasjonomerowy. Najlepiej sprawdza się w zębach mlecznych, oraz do plombowania ubytków przyszyjkowych. Ponadto jako podkład służący do odbudowy kikutów zęba, jak również jako materiał na chwilę.

Zastosowanie lasera

Nowoczesną formą leczenia próchnicy jest zastosowanie lasera biostymulacyjnego. Laser działa w ten sposób, że światło lasera pobudza do działania komórki organizmu i w ten sposób ból oraz stany zapalne ustępują, a tkanki szybciej się regenerują. Użycie lasera bezpośrednio po usunięciu zęba, zmniejsza ból dziąsła, jak również zmniejsza obrzęk. Ponadto wiązka lasera jest coraz częściej stosowana do czyszczenia ubytków zębowych zaatakowanych przez próchnicę. Borowanie za pomocą lasera jest bezbolesne.