Jednym z problemów dentystycznych jaki dotyka dużą część pacjentów stomatologicznych są braki w uzębieniu. Współczesna stomatologia zna kilka sposobów na uzupełnienie powstałych braków zębowych, a zajmuje się tym dział o nazwie protetyka.

Protetyka jest działem medycyny, która tak naprawdę funkcjonuje na pograniczu medycyny i techniki. Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem utraconych zębów stałych.

Nawet najmniejsze ubytki zębowe muszą być jak najwcześniej uzupełniane, ponieważ braki mogą doprowadzić między innymi do rozchwiania się narządu żucia. Poza tym chodzi tu również o względy estetyczne. Z dziurawą buzią trudno jest się uśmiechać, a przecież osoby często się uśmiechające są lepiej postrzegane przez otoczenie.

Gabinety stomatologiczne proponują swoim pacjentom bardzo szeroki wybór protez dentystycznych. Wybór odpowiedniej protezy uzależniony jest między innymi od indywidualnych uwarunkowań. Od ogólnego stanu jamy ustnej, ilości pozostałego uzębienia, wybierana jest najbardziej odpowiednia proteza dentystyczna.

Nowoczesne protezy dentystyczne są wykonane z najlepszych materiałów tytanowych. Protezy mogą mieć wkłady koronowo-korzeniowe lub też mogą mieć mosty. Mogą to być korony porcelanowe, które wkłada się w miejsce dwóch lub trzech sąsiadujących ze sobą zębów.

W momencie kiedy pacjentowi brakuje własnych zębów, to wtedy stomatolog proponuje mu protezę o charakterze wyjmowanym. Przeważnie będą to protezy akrylowe, bądź protezy szkieletowe posiadające sztywny układ.

Przez ostatnie lata wszędzie w każdej dziedzinie towarzyszy nam postęp, który nie ominął również protetyki stomatologicznej. Dzięki temu coraz częściej pacjenci mogą sobie pozwolić na zabiegi estetyczne, które poprawiają wygląd ich zębów. Dzisiaj istnieje możliwość estetycznej korekty oraz przebudowy własnych zębów, które bywają niekiedy przebarwione i są niezbyt prawidłowo ustawione. W celu poprawienia takiego defektu używane są korony porcelanowe i licówki, jak również korony pełnoceramiczne, które stanowią protezy stałe.

W protetyce stomatologicznej stosuje się kilka rodzajów protez. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych należą:

  • protezy osiadające,
  • protezy typu overdenture,
  • protezy szkieletowe,
  • korony protetyczne,
  • implanty.

Leczenie protetyczne wymaga odbycia kliku wizyt w gabinecie dentystycznym. Przeważnie podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest z pacjentem wywiad ogólny i specjalistyczny. Ma on na celu uzyskanie jak największej ilości informacji, które mają pomóc w określeniu przyczyn utraty zębów. Podczas wywiadu lekarz uzyskuje również informacje na temat oczekiwań ze strony pacjenta. Często wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie. Podczas pierwszej wizyty pobierany jest również wycisk.