Protezy stomatologiczne stosuje się w celu uzupełnienia braków zębowych. Protezy mogą być wykonane z metali lub ich stopów (na przykład: nikiel, tytan) lub z tworzyw sztucznych, takich jak: ceramika. Proteza dentystyczna jest stosowana od wielu lat. Wśród występujących protez rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje: protezy stałe i protezy ruchome.

Protezy stałe są trwale mocowane w jamie ustnej. Najczęściej materiałem mocującym jest cement. Wyróżniamy: licówki, mosty, implanty, korony protetyczne, wkłady koronowe, wkłady koronowo-korzeniowe.

Protezy ruchome są zbudowane z płyty pokrywającej część podniebienia. Kiedy płyta jest wykonana z metalu, to wtedy mamy do czynienia z protezami szkieletowymi. Oprócz nich do protez ruchomych zaliczamy: protezy nakładowe, częściowe i całkowite osiadające. Ten rodzaj protezy jest wkładany i wyjmowany z jamy ustnej przez samego pacjenta.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe wykorzystuje się w momencie kiedy braki zębowe są zbyt rozległe. Główną część tej protezy stanowi metalowy szkielet, który posiada klamry i ciernie. Szkielet jest bardzo cienki i w zasadzie nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu. Proteza w jamie ustnej musi być w jakiś sposób utrzymana. W tym celu na zęby, które sąsiadują z protezą nakładane są koronki. Połączenie między protezą, a koroną jest możliwe dzięki użyciu klamer i cierni. Dla oka połączenie nie jest widoczne.

Protezy osiadające całkowite i częściowe

Protezy te przeważnie wykonane są z akrylu. Stosuje się je w wielu przypadkach. Ich jakość zależy przede wszystkim od rodzaju użytego akrylu, typu zębów i techniki wykonania. Taka proteza może być zaopatrzona w metalowe klamry lane lub doginane, elastyczne, czy przezroczyste, jak również może nie posiadać klamer.

W tej grupie oprócz protez akrylowych występują również protezy: elastyczne, całkowite, złożone.