Stomatologia dziecięca, inaczej pedodoncja jest bardzo ważnym działem w stomatologii. Dziecko jest bardzo wrażliwym pacjentem i od tego jak będą wyglądały jego pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym, zależy jego dbanie o zęby w późniejszym, dorosłym życiu. Z tego powodu rodzice powinni odpowiednio przygotować dziecko do pierwszej wizyty.

Często rodzice zadają pytanie, kiedy pierwszy raz dziecko powinno odwiedzić stomatologa? Pierwszą wizytę można zaplanować już około 2 roku życia. Jest to dobry czas, aby można było oswoić dziecko z gabinetem, jak również i z dentystą. Czas ten pozwoli na zminimalizowanie negatywnych odczuć związanych z wizytą. W dużej mierze pozytywne odczucia jakie dziecko wyniesie z gabinetu zależą od stomatologa i jego umiejętności podejścia do dziecka, jego życzliwy stosunek, jak również informowanie o przebiegu samego leczenia. Z tego powodu bardzo ważne jest doświadczenie w leczeniu zębów u dzieci.

Dość istotnym motywem zachęcającym do przyjścia do gabinetu jest stosowanie małych prezencików, które dziecko może otrzymać na koniec wizyty.

Pierwsza wizyta powinna mieć charakter bardziej adaptacyjny i może stanowić pewną formę zabawy. Najgorszym co może się zdarzyć, to przyprowadzenie dziecka do gabinetu w momencie kiedy ząb jest zaatakowany przez próchnicę i nadaje się do leczenia.

W wieku dziecięcym, podobnie jak i w dorosłym, bardzo ważna jest profilaktyka, dlatego też należy o tym pamiętać i przyprowadzać dziecko do gabinetu stomatologicznego systematycznie co 3 miesiące.

Zabiegi w stomatologii dziecięcej

Kiedyś w stomatologii panowała opinia, że zębów mlecznych się nie leczy. Dzisiaj wiadomo już, że zęby mleczne, podobnie jak i stałe podlegają leczeniu jeśli oczywiście jest to możliwe. Ząb mleczny, który został zaatakowany próchnicą należy najpierw dokładnie oczyścić. Jest to zabieg bardzo nieprzyjemny, dlatego też dziecku za wytrwałość należy się nagroda. Stomatologia dziecięca do wypełnień ubytków w zębach stosuje kolorowe wypełnienia, co jest kolejnym motywem do odwiedzania dentysty. Często dzieci przed swoimi kolegami chwalą się kolorowymi plombami. Ponadto kolorową plombę cechuje zwiększona ilość uwalnianego fluoru i minimalna ścieralność.

Czasami zęby mleczne wymagają zabiegu ekstrakcji. W tym przypadku z reguły jest to zabieg prosty, który odbywa się szybko i bezboleśnie.

Z innych zabiegów jakie stosuje się w stomatologii dziecięcej to: impregnacja, czyli lapisowanie. Zabieg stosuje się na rozległych i płaskich ubytkach. Wykonuje się go trzy razy co tydzień, a po 3 miesiącach powtarza się go.

W celu wzmocnienia zębów wykonuje się na nich zabieg lakierowania, oraz lakowania bruzd. Są to zabiegi mające charakter profilaktyczny.