Marzeniem wielu osób jest piękny, lśniący i biały uśmiech. Nad tym, aby taki był czuwa stomatologia estetyczna, czyli cały szereg zabiegów, które mają na celu poprawienie wyglądu zębów. Zabiegi te, to między innymi: wybielanie zębów, piaskowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego, korekcja kształtu i położenia zębów. Nad efektami pracy w stomatologii estetycznej pracuje cały zespół stomatologów, począwszy od sprawdzenia stanu uzębienia, poprzez wyleczenie ubytków, a skończywszy na zabiegu wybielenia zębów, czy korekcji kształtu.

Wybielanie zębów wykonuje się za pomocą dwóch metod. Jedną z nich jest metoda gabinetowa. Natomiast drugim sposobem można wybielić zęby w domu.

Jeżeli chodzi o usuwanie kamienia nazębnego to jest to zabieg, który powinno się wykonywać systematycznie. Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana i twarda płytka nazębna, która powstaje na skutek nieodpowiednio wykonywanej codziennej higieny zębów. Jeżeli miękka płytka nazębna nie zostanie w odpowiednim czasie usunięta za pomocą szczoteczki do zębów, to ulega zmineralizowaniu i stwardnieniu. Nie usunięty kamień nazębny powoduje zapalenie dziąseł, oraz zapalenie tkanek przyzębia (paradontoza).

Zabiegowi usuwania kamienia nazębnego towarzyszy piaskowanie zębów.

Dbamy o zęby

Jednak żaden uśmiech nie będzie piękny jeżeli nasza jama ustna będzie zawierała braki zębowe. Nic tak nie szpeci uśmiechu jak brak zębów, dlatego też jeśli już dojdzie do usunięcia zęba należy jak najszybciej ten brak uzupełnić. Wskazaniem do jego uzupełnienia są nie tylko względy estetyczne, ale również i zdrowotne.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak profilaktyka. Należy tak dbać o zęby, aby nie dopuścić do powstania ubytków. Każde oznaki próchnicy jakie zaobserwujemy w zębach muszą być bezzwłocznie wyleczone, wtedy jest szansa na to, że zęby będą nam służyły przez lata.

Podstawowe zabiegi estetyczne polegają przede wszystkim na wyleczeniu próchnicy, oraz profesjonalnym czyszczeniu zębów. Są to zabiegi piaskowania, oraz scaling.

Korygowanie kształtu zębów

Zabieg korygowania i konturowania kształtu zębów to jeden z zabiegów stosowanych w stomatologii estetycznej. Przede wszystkim jest on skierowany i wykonywany u osób, które posiadają ukruszone, pęknięte, oraz nierówne zęby. Najczęściej zabieg można wykonać podczas jednej wizyty w gabinecie. Przeważnie polega na zredukowaniu długości zęba lub nadsztukowaniu kilku milimetrów. Robi się to za pomocą kompozytu w kolorze zęba. Wykonywane korekcje są niewielkie i są bezpieczne, nie powodują żadnych skutków ubocznych. Jednak przed zabiegiem wszystkie zęby muszą być zdrowe i wyleczone.

Istnieje kilka sposobów na korekcję kształtu zębów. Dość często w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku, stomatolodzy łączą je ze sobą. Korekcję można wykonać za pomocą: konturingu, bondingu, licówek.