Na zębach między innymi w wyniku spożywania pokarmów, jak również w zależności od rodzaju śliny powstaje kamień nazębny, który musi być systematycznie usuwany w gabinecie dentystycznym. Zwykła szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć kamienia. Najczęstszym miejscem, w którym kamień zalega są okolice szyjek zębowych (miejsce bardzo wrażliwe i które łatwo ulega zniszczeniu). Zalegający kamień może doprowadzić do obniżenia się dziąseł, nadwrażliwości szyjek zębowych, a nawet rozchwiania się zębów. Z tych to właśnie powodów, kamień należy systematycznie usuwać.

Na zabieg usuwania kamienia nazębnego mówi się też scaling. Jest to fachowa nazwa tego zabiegu.

Metody stosowania scalingu

Współcześnie znamy kilka metod usuwania kamienia nazębnego. Najczęściej stosowaną metodą jest scaling ultradźwiękowy. Stomatologia zna jeszcze między innymi metodę: mechaniczną, chemiczną, oraz usuwanie kamienia za pomocą lasera. Wszystkie stosowane metody nie są bolesne, jednak powodują u pacjenta pewien dyskomfort.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie

Dentysta w celu usunięcia kamienia stosuje narzędzie, które zostało nazwane skalerem. Skalery ręczne muszą być odpowiednio dobrze naostrzone. Dentysta ustawia skaler pod pewnym kątem do powierzchni zęba pod kamieniem i pociąga go do siebie i w ten sposób odrywa powstałe złogi.

W stomatologii stosuje się również skalery ultradźwiękowe, dzięki którym kamień jest usuwany znacznie szybciej. Następnie dentysta poleruje szyjki zębowe. Taki sposób działania zapobiega szybkiemu odkładaniu się związków mineralnych. Jeżeli istnieje taka konieczność to jeszcze dodatkowo następuje płukanie kieszonek, dzięki któremu wypłukiwane są bakterie znajdujące się pod dziąsłem. Ponadto aplikuje się specjalny żel z dużą zawartością fluoru. Usuwanie kamienia nazębnego powinno się powtarzać co pół roku. Dodatkowo metodą piaskowania należy usunąć z zębów osad po kawie, herbacie, czy tytoniu Przeważnie piaskowanie jest stosowane zaraz po usunięciu kamienia nazębnego.