Menu Zamknij

Ekstrakcja (wyrywanie zęba)

CO TO JEST EKSTRAKCJA ZĘBA

Ekstrakcja zęba, to po prostu usunięcie zniszczonego próchnicą zęba. Zęby usuwa się z zębodołu za pomocą specjalnych narzędzi, jak: kleszcze, czy dźwignie. Zabieg usuwania wykonywany jest w znieczuleniu przy jednoczesnym zachowaniu aseptyczności. Jest to stosunkowo prosty zabieg, chociaż czasami zdarzają się przypadki bardziej skomplikowane.

KIEDY I DLACZEGO

WSKAZANIA DO EKSTRAKCJI

Najważniejszymi wskazaniami do wykonania ekstrakcji to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów, jak również zaawansowane stany paradontyczne. Niekiedy, choć zdarza się to rzadko, trzeba usunąć całkowicie zdrowe zęby. Powodem są wskazania ortodontyczne lub przygotowanie jamy ustnej do przyjęcia protezy.

Czasami zęby muszą być wyrwane z powodu wskazań chirurgicznych, takich jak między innymi:

  • zęby zatrzymane
  • utrudnione wyrzynanie ósemek, tzw. zębów mądrości, na które nie ma rokowań, że zostaną ustawione w prawidłowy sposób w łuku,
  • złamanie zęba z wieloma korzeniami,
  • zęby zgorzelinowe,
  • złamanie korony zęba w takim miejscu, które uniemożliwia odbudowę protetyczną.

Innymi wskazaniami do wyrywania zębów są różne wskazania ogólnoustrojowe. Przeważnie dotyczy to zębów martwych, zgorzelinowych, ze zmianami okołowierzchołkowymi, leczonych kanałowo. W tych przypadkach ekstrakcji wykonuje się w momencie remisji chorób, takich jak:

  • choroba reumatyczna,
  • zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego,
  • choroby alergiczne,
  • choroby skóry,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek.
UNIDENT KRAKÓW Gabinet Stomatologiczny dentysta Kurdwanów 50
Gabinet Stomatologiczny UNIDENT KRAKÓW Kurdwanów 22

UNIDENT KRAKÓW
Gabinet Stomatologiczny blisko Ciebie

uśmiech dentysta kraków

UNIDENT KRAKÓW

Gabinet dentystyczny z pełną ofertą nowoczesnej stomatologii. Zapraszamy serdecznie do umówienia wizyty, na której dowiedzą się Państwo o możliwym rodzaju leczenia lub przeprowadzenia zabiegów zgodnie z oczekiwaniami.

NIE CZEKAJ DŁUŻEJ

JUŻ DZIŚ UMÓW SIĘ NA ZABIEG W UNIDENT

ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS

PORADA STOMATOLOGICZNA

PRZECIWWSKAZANIA DO EKSTRAKCJI

Pomimo, że wyrywanie zęba jest zabiegiem bardzo prostym, to jednak w niektórych przypadkach może być zupełnie inaczej, a sam zabieg może być niebezpieczny dla zdrowia.

Niekiedy ekstrakcja jest w ogóle zabroniona lub wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta do zabiegu. Wyróżniamy przeciwwskazania bezwzględne i względne. O bezwzględnych mówimy wtedy kiedy ząb tkwi w guzie nowotworowym lub w jego pobliżu, oraz w przypadku kiedy ząb jest osadzony w naczyniaku krwionośnym.

Przeciwwskazania względne to przede wszystkim przeciwwskazania ogólnoustrojowe i miejscowe. Miejscowe to głównie: szczękościsk, opryszczka. O ogólnoustrojowych mówimy w przypadku różnych schorzeń, jak na przykład: ostra i przewlekła białaczka, nadciśnienie, choroby wątrobowe, choroby nerek, nadczynność tarczycy, miesiączka, ciąża, cukrzyca, choroby zakaźne. W tych przypadkach często wymagana jest konsultacja internistyczna lub specjalistyczna.

Gabinet Stomatologiczny UNIDENT KRAKÓW Kurdwanów 40

Zalecenia po ekstrakcji

Bezpośrednio po dokonanym zabiegu wyrwania zęba należy bezwzględnie przestrzegać czystości. Celem ograniczenia krwawienia należy przez określony okres czasu, najczęściej od 30 do 45 minut zagryźć kawałek sterylnej gazy. Poza tym w ciągu 24 godzin po dokonanej ekstrakcji nie wolno palić. W tym czasie należy unikać intensywnego przepłukiwania jamy ustnej, oraz czyszczenia zębów w pobliżu wyrwanego zęba. Nie należy również pić gorących płynów.

UNIDENT KRAKÓW

ZOBACZ POZOSTAŁE USŁUGI Z NASZEJ OFERTY

unident logo gabinetu

Masz pytania? Zadzwoń do nas.

WSZYSTKIE ZABIEGI STOMATOLOGII ZACHOWAWCZEJ
Zapraszamy do nas