Do lakierowania zębów stomatolog używa preparatów zawierających w swoim składzie fluor o wysokim stężeniu. Pomimo iż w preparatach zawarty jest fluor o dość wysokim stężeniu, to preparaty te są bezpieczne dla zdrowia pacjenta, ponieważ posiadają właściwości szybko wiążące się i ściśle przylegają do powierzchni zęba, przez co fluor uwalnia się w małych ilościach.

Lakierowanie zębów jest zabiegiem fluoryzacji kontaktowej, który w bardzo skuteczny sposób zapobiega próchnicy powierzchni zębowych, które są najtrudniejsze do wyczyszczenia.

Zanim lakier zostanie nałożony na zęby to najpierw dentysta za pomocą szczoteczki bardzo dokładnie oczyszcza powierzchnię zęba ze wszelkich zanieczyszczeń. Dopiero na suche i oczyszczone zęby może być nałożony lakier, który nakłada się za pomocą specjalnego aplikatora. Twardniejący na zębie lakier tworzy na nim przezroczystą błonkę.

Lakiery fluorkowe charakteryzują się tym, ze potrafią się długo utrzymywać na powierzchni zębów i przez długi czas uwalniają fluor.

Wskazania do wykonania lakierowania

  • duże ryzyko wystąpienia próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia,
  • noszenie aparatów ortodontycznych,
  • próchnica początkowa,
  • obnażanie szyjek zębowych,
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych.

Przy średniej skłonności do próchnicy lakierowanie zębów należy wykonać dwa razy w roku. Natomiast przy większej zaleca się wykonanie 4 zabiegów w roku, chociaż ostatecznie decyzję taką podejmuje stomatolog.

Niektóre osoby uważają, że nie warto lakierować zębów, ponieważ na rynku znajduje się dużo produktów, które zawierają w swoim składzie fluor. Jednak jest to bardzo mylne rozumowanie, ponieważ preparaty znajdujące się na rynku posiadają rzeczywiście fluor, ale w dużo mniejszym stężeniu niż to, które znajduje się w lakierze jakim stomatolog pokrywa zęby. Czasami tak małe stężenie może okazać się niewystarczające.

Zabieg lakierowania zębów jest wskazany zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.