Zęby to wizytówka każdego człowieka, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena zębów i jamy ustnej. W całym procesie bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Dobrze jest swoje zęby powierzyć doświadczonemu dentyście, który w leczeniu oraz w profilaktyce stosuje najnowsze osiągnięcia jakie mają miejsce w stomatologii.

Celem profilaktyki jest zapobieganie powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Jeżeli profilaktyka stomatologiczna będzie prawidłowo stosowana to pacjent długo będzie cieszył się zdrowym i pięknym uśmiechem. Głównym jej zadaniem jest walka z płytką nazębną. Dla przypomnienia płytka nazębna jest podstawową przyczyną, która wywołuje i powoduje rozwój próchnicy zębów, jak również jest przyczyną rozwoju paradontozy.

Dobrze przeprowadzona profilaktyka to nie tylko piękne i zdrowe zęby, ale również duża oszczędność czasu i pieniędzy.

W ramach profilaktyki warto stosować codziennie następujące zabiegi:

  • codzienna pielęgnacja zębów i jamy ustnej, jak mycie i szczotkowanie zębów odpowiednią szczoteczką i pastą do zębów,
  • używanie nici dentystycznej,
  • płukanie jamy ustnej i zębów specjalnymi płynami,
  • stosowanie odpowiedniej diety bogatej w składniki mineralne i witaminy, głównie w wapń i fosfor.

Poza tym warto jest systematycznie odwiedzać stomatologa (kontrola uzębienia, co 3 miesiące – dzieci, co pół roku – dorośli). W gabinecie stomatologicznym pacjent może liczyć również na szereg profesjonalnych zabiegów profilaktycznych, których zadaniem jest ochrona zębów przed działaniem próchnicy.

Profesjonalne zabiegi oczyszczania zębów mają na celu usunięcie płytki nazębnej oraz innych osadów jakie gromadzą się na powierzchni zębów. W zależności od stopnia i rodzaju zanieczyszczeń znajdujących się na zębach w gabinecie wykonuje się zabiegi: piaskowania zębów, usuwania kamienia nazębnego.

Profesjonalna profilaktyka stomatologiczna

Celem zabiegów wykonywanych w gabinecie przez stomatologa jest wzmocnienie zębów i ich ochrona przed próchnicą. Do takich zabiegów profilaktycznych należy:

  • lakierowanie zębów,
  • lakowanie zębów,
  • fluoryzacja zębów.

Powyższe zabiegi wykonuje się po dokładnym oczyszczeniu zębów. Lakierowanie zębów można wykonywać dwoma sposobami: za pomocą fluoru lub za pomocą specjalnego żelu. Zaleca się stosowanie go od 2 do 4 razy do roku. Częstotliwość uzależniona jest przede wszystkim od podatności pacjenta na próchnicę.