Piękne białe zęby to marzenie każdej osoby. Takimi białymi z natury zębami mogą pochwalić się jedynie małe dzieci. W parze razem z procesem starzenia się idzie zmiana koloru naszego uzębienia. To, że kolor zębów się zmienia spowodowane jest przeważnie sposobem odżywiania się. Niektóre pokarmy, płyny jakie spożywamy mają wpływ na kolor. Zęby są bardziej żółte przez palenie papierosów, picie dużej ilości kawy, czy herbaty. Żółte zęby to niezbyt zachęcający widok, dlatego też każdy kto takie posiada uśmiecha się znacznie mniej. Brak białego uśmiechu powoduje wśród wielu osób pewną nieśmiałość Wybawieniem z takiej sytuacji wydaje się być wybielanie zębów. Jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów we współczesnej stomatologii.

W chwili obecnej znanych jest kilka metod wybielania zębów. Niektóre z nich wykonuje się tylko w gabinecie stomatologicznym, inne są możliwe do przeprowadzenia w domu.

Każdy pacjent, który nosi się z zamiarem wykonania zabiegu musi wiedzieć o tym, że wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i co najważniejsze skutecznym, jednak, aby efekt był długotrwały należy go co jakiś czas ponawiać.

Istnieją trzy podstawowe metody wybielania zębów.

  • Profesjonalne wybielanie przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym,
  • Wybielanie zębów w domu (nakładki otrzymane od stomatologa),
  • Za pomocą dostępnych past i pasków wybielających.

Metoda gabinetowa

Metodą gabinetową zęby wybiela się w gabinecie stomatologicznym. Do wybielania stosuje się specjalne żele światłoutwardzalne. Ich działanie jest potęgowane przez użycie specjalnej lampy, która emituje światło, najczęściej w kolorze niebieskim. Jest to lampa Beyond. Zabieg wykonany w ten sposób jest bardzo skuteczny i trwa około 30 do 60 minut.

Zabieg rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem zębów, po którym na dziąsła nakłada się specjalny preparat ochronny. W następnej kolejności zęby pokrywane są żelem o dużym stężeniu nadtlenku chloru, który posiada właściwości wybielające. Na koniec stosowana jest lampa Beyond. Po pierwszym naświetlaniu, zęby należy ponownie pokryć żelem wybielającym i znowu aktywować lampą. Czynności te są powtarzane trzykrotnie.

Wybielanie nakładkowe

Metodę nakładkową pacjent może stosować u siebie w domu. Na pierwszej wizycie stomatolog pobiera wyciski na zęby, gdzie następnie na ich podstawie wykonywane są indywidualne, przeznaczone konkretnie dla tego pacjenta, przezroczyste nakładki. Nakładki te pacjent otrzymuje przy kolejnej wizycie w gabinecie. Razem z nimi otrzymuje zestaw strzykawek z preparatem wybielającym o odpowiednim stężeniu, które jest dostosowane do wrażliwości zębów i waha się w granicach od 10 do 15%.

Sam proces wybielania jest przeprowadzany w nocy. Dopuszczalne jest również noszenie nakładek z preparatem w ciągu dnia. Zabieg jest przewidziany na okres od 5 dni do 2 tygodni. Efekt wybielający jest widoczny już po dwóch aplikacjach.